Z CZEGO SKŁADA SIĘ OGRODZENIE?

Elżbieta Szymkowicz
16-06-2021

Ogrodzenie posesji stanowi ważny element aranżujący architekturę działki, jak również dopełniający bryłę budynku. Ogrodzenie jest nie tylko ważnym elementem ogrodowej kompozycji, ale również zapewnia poczucie bezpieczeństwa, chroni przed hałasem i kurzem oraz pięknie wykonane jest dumą każdego inwestora. Współczesny rynek materiałów budowlanych stwarza rożne rozwiązania i możliwości budowy. Warto zapoznać się dostępnymi wariantami. Ogrodzenie powinno być przede wszystkim dobrze zaprojektowane i starannie wykonane, tak aby mogło posłużyć na długi czas, bez konieczności jego renowacji czy modernizacji.

Z czego składa się ogrodzenie?

Ogrodzenie najczęściej podzielone jest na przęsła(3) oddzielone od siebie słupkami(4). W jednym z przęseł umieszczona jest furtka(1), oraz w sytuacji gdy jest potrzeba, brama wjazdowa(2). Dodatkowo w linii ogrodzenia może znajdować się skrzynka gazowa lub altana śmietnikowa. 

 

Przęsła i słupki wykonane mogą być z różnych materiałów. W zależności od materiału z jakiego wykonujemy ogrodzenie, zależeć będzie również to czy ogrodzenie będzie miało podmurówkę czy fundament, jego budowa oraz eksploatacja. Od zastosowanego materiału zależeć będzie również wygląd ogrodzenia. Najpopularniejsze formy to ażurowe przęsła, wsparte na murowanych słupkach i murkach. W zależności od naszego zapotrzebowania czy też wizji ogrodzenia, może być ono murowane, z siatki, z paneli lub z drewna.

 

Ogrodzenie zazwyczaj jako pierwsze przykuwa uwagę. Dopasowane do charakteru otoczenia i architektury budynku, wykonane zgodnie z przepisami prawa budowlanego, jest nie tylko wizytówką ale również zapewnia ochronę i poczucie bezpieczeństwa.