SIATKA OGRODZENIOWA – CZYLI SPOSÓB NA SZYBKIE I TANIE OGRODZENIE

Elżbieta Szymkowicz
16-06-2021

Ogrodzenie posesji stanowi ważny element współtworzący architekturę działki oraz jest dopełnieniem architektury budynku. Współczesny rynek materiałów budowanych zapewnia wiele rozwiązań i możliwości budowy ogrodzenia. Należy jednak dokładnie przeanalizować jego budowę, tak aby było dopasowane do bryły i elewacji domu oraz współgrało z ogrodową architekturą.

Ogrodzenie z siatki jest najbardziej popularnym materiałem na ogrodzenia. Najpopularniejszym – bo najtańszym. Niezaprzeczalną zaletą ogrodzenia z siatki jest to, że jest praktycznie niewidoczne oraz neutralna dla otoczenia. Siatki ogrodzeniowe produkowane są ze stalowego drutu ocynkowanego lub powlekanego warstwą tworzywa (PVC). Siatka wykonana z drutu powlekanego ma większą trwałość i nie wymaga konserwacji, natomiast siatkę ocynkowaną po pewnym czasie należy zabezpieczyć lakierem ochronnym. Siatka na ogrodzenie jest materiałem bardzo trwałym i może być stosowany na nierównym terenie. Mocowana jest do słupków – np. z rur stalowych o przekroju okrągłym lub kwadratowym, które osadzone są w betonowych fundamentach.

Na rynku dostępnych jest wiele opcji siatki na ogrodzenie. Zasadniczym wymogiem, który musi spełniać każda, dobra siatka ogrodzeniowa, jest odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz różnorodne warunki atmosferyczne. Można kupić siatki różniące się kolorem, wielkością i kształtem oczek. Oczka siatki o wymiarach 5x5cm i 6x6cm mogą tworzyć układ diagonalny <łac. diagonalis – biegnący po przekątnej> lub prosty. Siatki sprzedawane są w rulonach o długości od 15 do 25m i wysokości od 1 do 2m.

 

Warto jednak zwrócić uwagę na parametry siatki, które świadczą o jej jakości i trwałości oraz wpływają na jej cenę. - Grubość drutu – najważniejszy parametr określający wytrzymałość siatki. Siatka jest tym mocniejsza im grubszy jest jej drut. - Wielkość oczka – najpopularniejsze i zarazem najpraktyczniejsze są siatki o wymiarach oczek 5x5cm oraz 6x6cm. Wielkość siatki oczka wpływa na jej stabilność. - Wysokość siatki – Standardowa wysokość siatki to 1-1.5m. Parametr wysokości decyduje przede wszystkim o wyglądzie i estetyce ogrodzenia oraz o jego przeznaczeniu.

Ogrodzenie z siatki może być wykonane z podmurówką. W tym wypadku przed rozpięciem siatki między słupkami wykonuje się na powierzchni terenu niską podmurówkę, która ma za zadanie oddzielenie dolnej krawędzi siatki od powierzchni terenu oraz zabezpiecza siatkę przed wrastaniem trawy w jej oczka. Podmurówka jest niezbędna również wtedy, kiedy posiada się przydomowe zwierzęta. Podmurówkę można wykonać z betonu wylanego do wcześniej przygotowanej formy lub wygodniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowych prefabrykatów betonowych. Siatka ogrodzeniowa jest doskonałym materiałem na każde ogrodzenie oraz zapewnia estetyczny wygląd. Doskonale nadaje się na ogrodzenia posesji prywatnych, działek budowlanych i rekreacyjnych, różnego rodzaju obiektów sportowych.

 

Należy jednak pamiętać o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: - Ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt - Zabronione jest umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1.8m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów.

Ogrodzenie powinno być wykonane zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz powinno być dopasowane do otaczającej go architektury. W kwestii jego wyglądu i budowy warto zatem skontaktować się z fachowcem.