RODZAJE OGRODZEŃ

Elżbieta Szymkowicz
16-06-2021

Ogrodzenie spełnia wiele funkcji w otoczeniu. Jest wizytówką domu i posesji, jak również chroni przed włamaniem i zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom. Zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, nadaje charakter najbliższemu otoczeniu oraz daje poczucie namacalnej granicy działki.

Ogrodzenie łączy budynek i posesję z otoczeniem. Dlatego ważne jest, aby współgrało zarówno z charakterem okolicy jak i architekturą domu. Wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia nie jest prosty. Dostępnych jest wiele opcji budowy – od ogrodzeń ażurowych, drewnianych, panelowych po te wykonane z pustaków, cegieł czy kamienia.

Jednak przed dokonaniem wyboru odnośnie materiału do budowy, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim, jakie są wymagania prawne dotyczące budowy, jak prawidłowo wykonać ogrodzenie, jak je zabezpieczyć, a także jak dopasować do architektury otoczenia. Finalnie ogrodzenie powinno pasować do charakteru posesji, być trwałe oraz estetyczne, tak aby służyło przez długi czas.