GAZONY – WIELE ZASTOSOWAŃ – JEDEN PRODUKT, CZYLI SPOSÓB NA NIEZWYKŁE OGRODOWE KOMPOZYCJE

Elżbieta Szymkowicz
16-06-2021

Gazony są to elementy małej architektury, które zdobią ogród, jak również znajdują wiele praktycznych zastosowań w aranżacji ogrodu. Mogą wzmacniać skarpy, tworzyć murki, wydzielać określone strefy wokół domu lub służyć jako donice dla ogrodowej roślinności. Zróżnicowane kolory pozwalają na tworzenie wielu ciekawych kompozycji pasujących do stylistyki całej aranżacji.

Gazony – czyli sposób na ciekawą aranżację ogrodu.

Na przyjemną atmosferę w ogrodzie składa się kilka czynników. Zielony trawnik, geometryczne alejki oraz wielokolorowa roślinność to tylko podstawowe elementy kompozycji ogrodowej. Aby stworzyć coś niepowtarzalnego, warto zwrócić uwagę na gazony, betonowe donice za pomocą których można stworzyć bajkową aranżację ogrodu. Głównymi zaletami gazonów jest ich ciekawa kolorystyka, różnorodne kształty oraz niezwykła trwałość. Budowa z gazonów daje wiele możliwości aranżacji. Ich konstrukcja pozwala na dowolne usytuowanie. Gazony możemy stawiać pojedynczo, budując wolnostojące klombiki, gromadzić po kilka tworząc ogrodowe murki lub umiejscawiać kaskadowo konstruując podparcia skarpy.

Rośliny – co należy posadzić w gazonach?

Gazony są to donice stałe, które cały rok stoją na zewnątrz, Dobrze zatem, aby roślinność w nich bytująca była odporna na czynniki atmosferyczne – w lecie gorące słońce, natomiast w zimie mroźny wiatr i śnieg. Murek z gazonów, podporę skarpy czy również wolnostojące gazony obsadzamy roślinami w trakcie układania. A roślinność w nich posadzona powinna być odporna na wahania temperatur. Należy również wybierać rośliny, które nie będą tworzyły masywnego systemu korzeniowego.  Gazon należy wypełnić do 1/3 wysokości keramzytem lub grysem, a pozostałe 2/3 uzupełnić ziemią. Kwiaty w gazonach sadzi się podobnie jak w doniczkach, jednak przy doborze gatunku kwiatów należy kierować się również miejscem, w jakim będą rosły – cień, półcień czy pełne słońce.

Pnącza i rośliny skalne takie jak rojniki czy rozchodniki, dobrze sprawdzą się do obsadzenia murków z gazonów ogrodowych. Równie dobrze sprawdzą się odporne na suszę kępiaste trawy oraz rośliny skalne. Fajnie prezentują się również krzewy liściaste tj. róża pomarszczona, która jest odporna na ciężkie warunki atmosferyczne. Z kwiatów jednorocznych do gazonów często wybierane są pelargonie, lawenda, szałwia ozdobna czy też jałowce. Jako że są to gatunki jednoroczne, o ich przetrwanie przez zimę nie musimy się martwić, a wiosną należy posadzić kwiaty raz jeszcze. Wszystkie te kwiaty w gazonach stanowią doskonałą ozdobę murków i innych konstrukcji z gazonów, a wystawione na pełne słońce długo i należycie kwitną. Aranżując rozmaite konstrukcje z gazonów należy również uwzględnić wygląd innych elementów małej architektury ogrodowej. Wszystkie elementy powinny ze sobą współgrać i komponować się. Efekt końcowy zależeć będzie również od architektury i stylu ogrodu.